Napelem vásárlás előtt sokakban felmerülhet, hogy leendő napelem rendszere mégis mennyi teljesítményt fog leadni. Ez azonban közel sem olyan egyértelmű téma, mint ahogy első látásra tűnhet. A teljesítményt ugyanis több tényező is befolyásolhatja, éppen ezért az alábbiakban a napelem éves teljesítményéről olvashatnak a téma iránt érdeklődők.
Teljesítmény napelemeknél
A napelemek teljesítménye Wattpeak-ben szokás megadni. A Wp a napelem szabványos mérési körülmények között mérhető csúcsteljesítményét jelenti.
A szabvány mérési paraméterek:
- 1000 W/négyzetméter sugárzás
- légköri tisztasági tényező (AM 1,5)
- 25°-os modulhőmérséklet
Azonban a napelem nagyon ritkán termel csúcsteljesítményen, egy évben mindössze pár órát. Ezért nem ez a legfontosabb adat a megfelelő napelem kiválasztására.
Éves napelem teljesítmény
Egy napelem rendszer Ideális, 35 fokban döntött, déli tájolású, árnyékoltságtól mentes tetőn, és minőségi polikristályos vagy monokristályos rendszer esetén évente átlagosan 1 100 kWh áramot termel.
Egy átlagos családi házra szerelt 2-3 kW-os rendszer feltételezve a 100%-os hatékonyságot 2200-3300 kWh-t tud megtermelni évente. Ez tekinthető országos átlagnak, de kisebb eltérés országos szinten természetesen elképzelhető:
- Nyugat- vagy Észak-Magyarországon inkább 1050-1100 kWh várható,
- Dél-Alföldön pedig 1150-1200 kWh várható 1 kW-os rendszertől.
Gyakori kérdés szintén, hogy hány napelem kell egy házra, amiről részletesen a Mennyi napelem kell egy házhoz? című cikkben írtunk.
Napelem teljesítményt befolyásoló tényezők
A napelemek teljesítménye azonban nem állandó, ahogy már említettük is, hiszen számos tényező befolyásolhatja, hogy ténylegesen mennyit termel egy napelem rendszer, ezek a tényezők pedig többek között:
- Napsütéses órák száma
- Domborzati viszonyok
- Napelemek dőlésszöge
- Időjárási viszonyok
- Napelem technológia
- Megfelelően megtervezett napelem rendszer
Napelem teljesítményét csökkentő tényezők
Számunkra egyes nehezebben érzékelhető hatások szintén befolyásolhatják a napelemeink teljesítményét. Ilyen hatások többek között:
- árnyékoltság (felhőzet, hó)
- légköri szennyeződés (pára, por)
- melegedés
Napelem teljesítmény számítása
A napelem kiválasztása előtt mindenképp meg kell határoznunk azt, hogy egy évben mekkora energiafogyasztást kívánunk majd lefedni. Az áramszolgáltató kWh-ban számol el, ezért a legcélszerűbb ezzel kezdeni. Az éves fogyasztás könnyen kiszámolható, ha a legnagyobb összegű villanyszámlát felszorozzuk 12 hónapra.
Amennyiben ez megvan, akkor ehhez méretezhető egy napelem rendszer teljesítménye. A napelemes rendszer névleges teljesítménye optimális esetben megközelítőleg 80-85%-a legyen az éves energiafogyasztásunknak.
A napelem teljesítménye jelentősen befolyásolja azt, hogy a fűtés mennyire hatékony. A fűtés napelemmel megoldható, de pontos számítások szükségesek hozzá. A Fűtés napelemmel című cikkben erről részletesen írunk.